Najniższa krajowa w 2023 roku – ile wyniesie?

Gospodarka

Najlepsze kraje do życia to te, w których nierówności płacowe są relatywnie małe. W Polsce co roku jest podnoszona płaca minimalna. Pomimo tego, wciąż możemy natrafić na ogłoszenia dotyczące zatrudnienia, które nie spełniają przyjętych założeń minimalnej stawki godzinowej. Czy tak będzie również w przyszłym roku? O tym przekonamy się już raptem za kilka miesięcy. Na ten moment wiemy, że najniższa krajowa w 2023 roku będzie wynosiła 3490 zł. Stawka godzinowa zaś wyniesie 22 zł i 80 gr. Co ciekawe, rząd pierwszy raz w historii zdecydował się na dwukrotne podniesienie stawki minimalnej w ciągu jednego roku. Już po 6 miesiącach od wprowadzenia wyższej stawki, czyli 1 lipca, najniższa krajowa osiągnie poziom 3600 zł. Tym samym po raz kolejny zostanie podniesiona stawka godzinowa do pułapu 23 zł i 50 gr. Oczywiście są to kwoty brutto, więc rzeczywista kwota „na rękę” będzie nieco niższa.

Najniższa krajowa w 2022 roku

Biorąc pod uwagę najniższą krajową w 2022 roku, już za kilka miesięcy możemy spodziewać się podwyżki o 480 zł. Wydawać by się mogło, że to dość spora kwota, jednak przy obecnym poziomie inflacji, robi ona znacznie mniejsze wrażenie. Dla przypomnienia, w obecnym, 2022 roku najniższa krajowa wyniosła 3010 zł brutto. W dużych miastach niestety ciężko przeżyć za taką kwotę netto, jeżeli chce się utrzymać dość normalny standard życia. Najniższa krajowa w 2023 roku powinna nieść nadzieję na lepsze zarobki, jednak na obecną chwilą niesie więcej obaw niż uciechy. Dwukrotne podwyższenie stawki wiąże się z obciążeniem przedsiębiorców, którzy z jakiegoś źródła będą musieli pozyskać dodatkowe środki. Zrobią to poprzez podniesienie cen swoich towarów oraz usług. To oznacza, że w 2023 roku zobaczymy jeszcze wyższe ceny na sklepowych półkach, przez co inflacja nie wyhamuje. Zarobki urosną, ale inflacja również.

Czy 3490 zł to wystarczająca kwota na przeżycie w dużym mieście?

Podniesienie progu z pewnością ucieszy tych, którzy pracują na umowach za najniższą krajową. W końcu zawsze będą to dodatkowe pieniądze. Niemniej jednak ich wartość może nieustannie spadać, co w efekcie sprawi, że najniższa krajowa, czyli 3490 zł wcale nie będzie dużą kwotą. Rząd wydaje się robić wszystko, by ludziom żyło się nieco lżej, jednak to wciąż niewystarczające działania. Ktoś, kto w dużym mieście zarabia 3500 zł na rękę już na tą chwilę ma problem z utrzymaniem swojego standardu życia. Co w takim razie ma powiedzieć osoba, która zarabia najniższą krajową? To nie są łatwe czasy do życia, tym bardziej za takie kwoty. Swoje finanse należy brać w swoje ręce i robić coś więcej oraz chronić swoje pieniądze przed spadkiem ich wartości. Dzięki obecnej technologii to wcale nie jest trudne. Nie wiesz, w jaki sposób to zrobić? Przejdź tutaj i poznaj szczegóły. Udanego dnia!

 

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

bezplatny-kurs-inwestowania

Marcin Trześniak

Specjalista ds. finansowych

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ekonomista z wykształcenia i zamiłowania. Od 9 lat aktywny inwestor giełdowy oraz specjalista ds. finansowych oraz inwestycyjnych.