W minionym roku mogliśmy obserwować niemalże niespotykane wzrosty dolara amerykańskiego względem polskiej złotówki. W szczytowym jak dotąd momencie, który nastąpił 10 października 2022 roku, jeden dolar kosztował aż 5 złotych. Tak wysokiego kursu dolara nie było nigdy. Niesie to ze sobą pewne niedogodności, ponieważ żaden czynnik makro i mikroekonomiczny nie jest obojętny dla naszego kraju.
Na co wpływa kurs dolara?
Przede wszystkim wyższy kurs dolara ma wpływ na ropę. Nieuniknione jest, że zapłacimy więcej za paliwo. Co za tym idzie, należy również się liczyć z wyższymi cenami importowanych produktów. Wpłyną na to nie tylko wyższe ceny za paliwo, ale również kurs dolara, przez który słabnie złotówka. Większe koszty, które poniosą hurtownicy i dystrybutorzy, zostaną finalnie przeniesione na konsumenta poprzez podniesienie cen. Kurs dolara umacnia się teraz przede wszystkim przez stanowczą politykę amerykańskiego rządu. Ten chce za wszelką ceną zwalczyć inflację, zapowiadając kolejne podwyżki stóp procentowych. Właśnie takie działania nadają siły kursowi dolara.
Jak skorzystać na kursie dolara?
Wysoki kurs dolara wcale nie musi oznaczać samych strat. Nieuniknione jest, że zapłacimy więcej za niektóre produkty, ale co niektórzy mogli zyskać już na obecnych wzrostach. Dolar amerykański jest chętnie wybieraną walutą do przechowywania zgromadzonych pieniędzy. Ci, którzy ulokowali swój kapitał w dolarze amerykańskim w drugim kwartale minionego roku, mogli liczyć nawet na 31% wzrostu wartości swoich pieniędzy. Dla porównania, złotówka w tym samym czasie straciła aż 22% swojej wartości. Te wartości coraz częściej skłaniają Polaków do wymiany swoich funduszy na waluty obce, w tym na dolara amerykańskiego. Ma to swoje zalety, ponieważ na każdym wzroście kursu dolara zyskujemy. Zyski z tego typu inwestycji można spieniężać z powrotem na złotówki i tym samym zasilić domowy budżet. Niesie to ze sobą podwójną korzyść, ponieważ pieniądze nie tracą na wartości w czasie, a ponadto potrafią wygenerować dodatkowy dochód. Handel na walutach obcych jest możliwy na rynku forex, który jest dostępny tutaj. Wystarczy się zarejestrować, wpłacić fundusze i zakupić konkretną walutę.
Dolar amerykański – prognozy
Dwukrotnie w roku 2022 mieliśmy sytuację, która nie zdarzyła się od 20 lat. Dolar amerykański był równowartości jednego euro. Gołym okiem widać, że dolar posiada znacznie więcej siły niż europejska waluta. Według ekonomistów, nie powinniśmy nastawiać się na spadki. Dolar amerykański tworzy wykres paraboliczny, lecz mimo tego wciąż ustanawia coraz wyższe szczyty. Niewykluczone, że w przeciągu kilku najbliższych miesięcy, ujrzymy jednego dolara o wartości ponad 5 zł. Warto więc poważnie rozważyć inwestycję w dolara amerykańskiego, żeby również odgryźć kawałek tego tortu, a przede wszystkim, żeby uchronić swoje pieniądze przed stratą ich wartości. Inwestycja w waluty obce jest jedną z najrozsądniejszych, a zarazem najprostszych czynności, jakie można wykonać w ucieczce przed kryzysem.