Inflacja w Polsce w 2023 roku

Gospodarka

Jeszcze całkiem niedawno zjawisko to nie było opisywane na pierwszych stronach gazet, nie było o nim mowy w social mediach, ani w telewizji. Obecnie niemal codziennie słyszymy to słowo – inflacja. Na dzień dzisiejszy inflacja wyraża więcej niż tysiąc słów i przyprawia o dreszcze tysiące Polaków. Wszak inflacja jest wyznacznikiem tempa wzrostu cen produktów i towarów, z których korzystamy na co dzień. Jedzenie, paliwo, energia – drożeje wszystko. Podwyższona inflacja jest oznaką spadku siły nabywczej pieniądza, czyli zmniejszania wartości waluty obowiązującej w danym kraju. Dla przykładu, jeżeli posiadasz w gotówce 10 000 zł, to za rok ta sama kwota przy obecnym poziomie inflacji wyniesie już tylko 8 500 zł.

Przyczyny inflacji

Inflacja wprost pożera oszczędności i niestety nie zapowiada się, by miało to się zmienić w nadchodzących miesiącach. Cały świat mierzy się z rosnącym w niecodziennym tempie wskaźnikiem cen i w niektórych krajach, w tym również w Polsce, inflacja przekroczyła wieloletnie rekordy. Głównymi czynnikami powstania inflacji jest wzrost kosztów produkcji oraz paliwa. Sytuacja polityczna i wiele programów dotacyjnych nie sprzyjają spowolnieniu inflacji, więc prawdopodobnie należy się przygotować na jeszcze wyższe ceny i tym samym spadek wartości naszych oszczędności. O tym, w jaki sposób się na to przygotować piszemy w dalszej części artykułu.

Inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce w lutym 2022 roku wynosiła 8,5%, zaś w czerwcu już 15,5%. To niemal dwukrotność na przestrzeni raptem 5 miesięcy. Ekonomiści donoszą, że inflacja w Polsce osiągnie jeszcze większe wartości pod koniec roku, a jej apogeum przewidują na pierwszy i drugi kwartał obecnego roku. Ostatni raz, kiedy inflacja w Polsce osiągnęła obecny poziom, był dokładnie 25 lat temu, w 1997 roku. Na tamten czas roczny wskaźnik cen wyniósł 14,9%. GUS nie jest optymistyczny i podziela zdanie ekspertów. Inflacja w Polsce przed powrotem do normalnego poziomu przejdzie w stagnacje i dopiero po tym nastąpi spadek. Rząd w odpowiedzi na rosnące ceny wprowadził w życie tarczę antyinflacyjną, która zakłada obniżenie VAT-u na żywność, paliwo i energię. Niestety nie jest to rozwiązanie długoterminowe, zważając na wysokie podwyżki opłat za energię. Dla przedsiębiorców, niektóre z nich zostały już wprowadzone i od minionego roku ceny wzrosły aż o 489%. Nie są to dobre wieści, ponieważ przez to przedsiębiorcy ponownie będą musieli podnieść ceny swoich produktów. Co za tym idzie, inflacja w Polsce prawdopodobnie nabierze jeszcze większego rozpędu i niewykluczone, że w tym roku zobaczymy 20%.

Skutki inflacji – jak się przed nimi chronić?

Z racji tego, że prognozy dotyczące inflacji nie są optymistyczne, należy podjąć działania, które w pewnym stopniu zabezpieczą nas przed jej skutkami. Skutki inflacji to przede wszystkim spadek wartości pieniądza, czyli spadek wartości naszych oszczędności. Ponadto wysoka inflacja negatywnie oddziałuje na całą gospodarkę, ponieważ następuje spowolnienie produkcji, a społeczeństwo nie jest chętne do wydawania swoich pieniędzy. Skutki inflacji dosięgną każdego z nas, jeżeli w porę nie zadbamy o swoje fundusze. W celu ochrony kapitału, warto skupić się przede wszystkim na złocie, srebrze oraz walutach obcych, takich jak dolar czy euro. Inwestycja w te aktywa z pewnością będzie wydajniejsza niż trzymanie złotówek, które nie pracują.

W co inwestować w czasach wysokiej inflacji?

Inwestycje mogą pomóc nie tylko w utrzymaniu wartości Twoich pieniędzy, ale również w uzyskaniu dodatkowego przychodu. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w spółki dywidendowe. Zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym, są notowane spółki, które wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom. Jeżeli chcesz uchronić swój kapitał przed inflacją i zacząć inwestować w surowce lub spółki dywidendowe, ale jeszcze nigdy tego nie robiłeś, to możesz użyć do tego dedykowanej platformy. Jest bardzo prosta w obsłudze, a ponadto oferuje wiele bonusów i całodobowe wsparcie już od momentu rejestracji. Wracając do ochrony kapitału, ostatnim rozwiązaniem jest inwestycja w nieruchomości. To już bardziej złożona sprawa, wymagająca niemałego nakładu pieniędzy oraz wiedzy. Niemniej jednak rynek nieruchomości ma się całkiem dobrze, pomimo zapowiadanych spadków, więc jeżeli masz odpowiedni do tego kapitał, to warto się zainteresować również tym tematem.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

bezplatny-kurs-inwestowania

Marcin Trześniak

Specjalista ds. finansowych

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ekonomista z wykształcenia i zamiłowania. Od 9 lat aktywny inwestor giełdowy oraz specjalista ds. finansowych oraz inwestycyjnych.