Czy w 2023 roku stopy procentowe zostaną podwyższone?

Gospodarka

Zdaniem wielu wykwalifikowanych analityków bankowych w roku 2023 stopy procentowe nie zmienią się. Oznacza to, że jakikolwiek cykl podwyżek powinien być w praktyce i teorii oficjalnie zakończony. Jednym z powodów zastopowania jest inflacja, która nie jest w stanie stworzyć warunków do rośnięcia stóp procentowych w Polsce. Niektórzy pocieszająco twierdzą również, że nie dość, że stopy procentowe nie będą rosły w 2023 roku, to zaczną one spadać w okresie od czerwca do grudnia. Jest to z pewnością pozytywna prognoza dla obywateli Rzeczypospolitej Polski.

RPP stopy procentowe

Pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku przyniosło wiele dobrych wieści dla ludzi oraz rynku – po trzyletnim okresie ciągłego rośnięcia stóp procentowych stanęły one w miejscu. Oznacza to, że w Polsce cykl podwyżek stóp procentowych został oficjalnie zakończony wg decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Jeżeli chodzi o inne aspekty poruszane na posiedzeniu RPP, to nie przynoszą one żadnych większych i znaczących dla kraju zmian. Rozmawiano głównie o wydarzeniach z roku poprzedniego oraz ustalano najlepszą możliwą perspektywę dla koniunktury oraz inflacji dla rynków bazowych, ale też dla całego kraju. Jednak nie odnotowano żadnych przełomowych zmian na najbliższe dwanaście miesięcy poza zatrzymaniem się stóp procentowych w Polsce.

Inflacja w 2023 roku według analityków bankowych

Według wielu profesjonalnych analityków bankowych szczyt inflacji dopiero nas czeka. Ma ona osiągnąć najwyższą wartość w lutym 2023 roku – będzie to około 20%. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku inflacja konsumencka obniżyła się ze względu na korzystne warunki pogodowe i wysokie stany magazynowe gazu, co pozwoliło na redukcję kryzysu gazowego w całej Europie. Prościej mówiąc w grudniu 2022 roku w Polsce i na całym kontynencie odnotowano spadki rynkowych cen gazu. Jednak analitycy bankowi alarmują, że spadek inflacji nie utrzyma się i w lutym 2023 roku osiągnie ona około 20%, co z pewnością nie będzie korzystne dla wielu przedsiębiorców, firm czy dla osób prywatnych.

Dlaczego w 2023 roku stopy procentowe mogą być obniżone?

Analitycy bankowi zwracają uwagę na fakt, że istotnymi elementami w procesie obniżania stóp procentowych są: rynek pracy oraz skala reakcji płac w całej gospodarce na wzrost minimalnej krajowej i natężenie indeksacji wynagrodzeń. Oznacza to, że ciągłe podwyższanie płacy minimalnej w połączenie z ciągle rosnącą inflacją na przestrzeni ostatnich lat nie powinno być dobrą bazą do podwyższania stóp procentowych, ale raczej daje podstawy do ich obniżania. Spadek stóp analitycy przewidują na końcówkę roku 2023.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

bezplatny-kurs-inwestowania

Marcin Trześniak

Specjalista ds. finansowych

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ekonomista z wykształcenia i zamiłowania. Od 9 lat aktywny inwestor giełdowy oraz specjalista ds. finansowych oraz inwestycyjnych.