Cena paliwa w 2023 roku

Gospodarka

Na przestrzeni ostatnich 2 lat cena paliwa wzrosła niemalże o 80%. Jak wiadomo, jest to spowodowane kilkoma nakładającymi się na siebie czynnikami. Ma na to wpływ m.in. globalny kryzys po pandemii COVID-19, wysoka stopa inflacji, wojna na Ukrainie oraz rekordowy kurs dolara. Podczas ostatnich wakacji stacje paliw, poczynając od Orlenu, wpłynęły na ceny paliwa. Koncerny zorganizowały wakacyjną promocję, z której można było skorzystać po spełnieniu kilku warunków. Finalnie cena paliwa była obniżona o 30gr/l. Nie dało to jednak głębiej odetchnąć, gdyż pomimo tego cena paliwa wciąż wahała się w granicach 6zł/l. Czy to koniec podwyżek? Niestety nic na to nie wskazuje.

Jak duże znaczenie mają hurtowe ceny paliw?

Rok 2022 nie był dla nas łaskawy. Podwyżki wciąż atakują nas z każdej strony i większość społeczeństwa to odczuwa. Niestety nie inaczej jest w przypadku cen paliw. Nieustannie padają nowe rekordy, mimo tego, że przez jakiś czas mogliśmy odetchnąć. Hurtowe ceny paliw mają ogromny wpływ na cenę, którą widzimy na totemach. To właśnie na ich podstawie koncerny ustalają, ile zapłacimy za paliwo w każdym, następnym tygodniu. Na hurtowe ceny paliw składa się m.in. akcyza, opłata paliwowa, VAT, cena baryłki ropy oraz kurs dolara. Tak wiele zmiennych nie zwiastuje niższych cen paliw. Tym bardziej że większość z tych zmiennych w ostatnim czasie nie jest dla nas łaskawa. Biorąc pod uwagę również założenia OPEC+, specjaliści przewidują, że w tym roku możemy ujrzeć ceny rzędu 8zł/l za olej napędowy i blisko 7zł/l za benzynę 95.

Czy cena paliwa wynosząca 10zł/l jest realna?

Niestety nie jest to w żadnym razie wykluczone. Zważając na obecnie prowadzoną politykę wielu Państw, mamy się czego obawiać. Oczywiste jest, że nikt z nas by tego nie chciał, ale sama myśl o takiej cenie  przyprawia o dreszcze. Rekordowe podwyżki prądu, jedzenia, paliwa, czego jeszcze? Tego nie wiemy, ale możemy być pewni jednego. 2023 rok może wpisać się do tych najcięższych w XXI wieku i nie tylko cena paliwa na to wpłynie. Najrozsądniejszym posunięciem będzie ograniczanie kosztów oraz zabezpieczanie swojego kapitału, na przykład przy pomocy walut obcych i surowców. Złotówka nie zapowiada się najlepiej pod względem siły i koniecznie należy o tym pamiętać.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

bezplatny-kurs-inwestowania

Marcin Trześniak

Specjalista ds. finansowych

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ekonomista z wykształcenia i zamiłowania. Od 9 lat aktywny inwestor giełdowy oraz specjalista ds. finansowych oraz inwestycyjnych.